Nobody covers Brown County like The Democrat Buy PDF| Advertise| Contact Us
 
Latest News
 
WEB EXTRA: High school wrestling results
Updated on: 12.15.09

Detailed results from Brown County High School's weekend wrestling matches weren't available in time for the Dec. 16 paper. Here's how the students fared:

 

Brown County, 45

Indian Creek, 30

103 Both schools forfeited

112 Aaron Bullock (BC), won by forfeit

119 Turner Voland (BC) pinned Andrew Lyman (IC), 1:46

125 Dylan Quackenbush (BC), won by forfeit

130 Ethan Raley (IC) pinned Jeremiah Ward (BC), 0:52             

135 Dyllon Davis (BC), won by forfeit

140 Vince Reese (IC) pinned Skylar Simmons (BC), 1:03

145 Jacob Ruckle (BC), won by forfeit

152 Quincy Richey (BC), won by forfeit

160 Cody Wilcox (BC) won over charles snodgrass (IC), 10-3

171 Johnathan Cave (BC), won by forfeit

189 Aaron Stevenson (IC) pinned Toby Kirts (BC), 1:01

215 Josiah Harrel (IC) pinned Brett Cline (BC), 0:58

Hwt Jake Stevenson (IC) pinned Jake Oliver (BC), 3:06

Brown County, 12

Columbus North, 70

103 Devon Dorben (C), won by forfeit

112 Aaron Bullock (BC) pinned Zek Gomez (C), 1:35

119 Evan Harrell (C) pinned Turner Voland (BC), 0:53

125 Greg Johnson (C), won by forfeit

130 Caleb Albertson (C) pinned Jeremiah Ward (BC), 1:59

135 Justin Aimers (C) pinned Dillon Davis (BC), 0:42

140 Mike Hughes (C) pinned Skylar Simmons (BC), 1:47

145 Marcus Wadell (C) pinned Jacob Ruckle (BC), 1:56

152 Quincy Richey (BC) pinned Chase Johnson (C), 1:36      

160 Gabe Holt (C) won by default over Cody Wilcox (BC)

171 Corey Bland (C) won over George Fowler (BC), 9-0

189 Jarrett Brownfeild (C) pinned Toby Kurts (BC), 0:58

215 Eli Teague (C) pinned Brett Cline (BC), 1:47

Hwt Justin Shultz (C), won by forfeit                                

Brown County, 27                   

Madison, 39

103 Both teams forfeited

112 Robby Taylor (M) pinned Aaron Bullock (BC), 4:45 
119 Turner Voland (BC) won over Caylee Dempler (M), 19-13                                 

125 Both teams forfeited

130 Evan Bowling (M) won over Jeremiah Ward (BC), 8-6

135 Dillon Davis (BC), won by forfeit
140 Zach Adams (M) pinned Skylar Simmons (BC), 1:08

145 Jacob Ruckle (BC), won by forfeit

152 Alex Morrison (BC), won by forfeit

160 Quincy Richey (BC) pinned Ryan Fish (M), 1:16

171 Easton Asher (M) pinned Seth Willley (BC), 0:43

189 Dalton Young (M) pinned Toby Kurts (BC), 2:42

215 Brandon Rice (M) pinned Brett Cline (BC), 0:53

hwt Cody Banks (M), won by forfeit

Brown County, 21

Shelbyville, 60

103 Nic Buken (S), won by forfeit

112 Aaron Bullock (BC) pinned Chris Peas (S), 1:56

119 Riley Anspargh (S), won by forfeit

125 Cody Clark (S), won by forfeit

130 Tim Shelton (S) pinned Jeremiah Ward (BC), 1:26

135 Tyson Quick (S) pinned Dillon Davis (BC), 1:23

140 Logan Hanna (S) pinned Skylar Simmons (BC) 1:56

145 Jared Branson (S) pinned Jacob Ruckle (BC), 1:21

152 Quincy Richey (BC) won over Jesse Baucher (S), 12-5            

160 Michael Purtle (S) pinned Alex Morrison (BC), 1:03

171 George Fowler (BC) pinned Troy Dunkleburg (S), 2:21     

189 Emil Bjodstrup (S) pinned Toby Kurts (BC), 0:50

215 Tyler Uhls (S) pinned Brett Cline (BC), 1:06

hwt Kenny Bramier (S), won by forfeit 

Brown County, 36                   

Edgewood, 48

103 Mikey Mest (E), won by forfeit

112 Aaron Bullock (BC) pinned Tyler Bryant (E), 1:31        

119 Cody Cowen (E), won by forfeit  

125 AJ Kerr (E), won by forfeit

130 Jeremiah Ward (BC), won by forfeit                          

135 Dillon Davis (BC), won by forfeit

140 Skylar Simmons (BC), won by forfeit

145 Jacob Ruckle (BC), won by forfeit

152 Quincy Richey (BC) pinned Wes Adams (E), 1:26        

160 Zach Ferguson (E) pinned Alex Morrison (BC), 0:34

171 Jeff Spicer (E) pinned Seth Willey (BC), 0:53

189 Ben Patton (E) pinned Toby Kurts (BC), 1:33

215 Jeremiah Terrell (E) pinned Brett Cline (BC), 1:34

hwt Seth Sturgeon (E), won by forfeit

Brown County, 18
Southport, 63
103 Hunter Johnson (S), won by forfeit
112 Aaron Bullock (BC) pinned Casey Kauffman (S), 1:37       
119 Patrick Lathrop (S), won by forfeit
125 Thomas Lentis (S), won by forfeit
130 Jordan East (S) pined Jeremiah Ward (BC), 1:18                        
135 Frankie Trevino (S) pinned Dillon Davis (BC), 0:44
140 Brian Boucher (S) pinned Skylar Simmons (BC), 1:20
145 Jacob Ruckle (BC), won by forfeit
152 Quincy Richey (BC) pinned Hayden Cook (S), 2:43    
160 Alex Morrison (BC) pinned Wyatt Cook (S), 1:10      
171 Notan Frenwick (S) pinned George Fowler (BC), 1:10
189 Ronnie Jones (S) pinned Toby Kurts (BC), 1:05
215 John Cleary (S) pinned Brett Cline (BC), 3:14
hwt Vinny Parmer (S) won by forfeit

Obituaries
See Full List »

Betty (Zink) Bailey, 86, Morgantown
  

John W. Dine, 61, Morgantown
  Husband of Anne (Alexander) Dine of Morgantown

Timothy Matthias Lenges, 41, Indianapolis
  Son of Peter J. and Jewell Faith (Corbin) Lenges of Sweetwater Lake, Nineveh

  • September 1
    Labor Day weekend races at BC Dragway
    9 a.m, 11 a.m., 2 p.m. Brown County Dragway, 4396 W. Bransetter Road
  • September 1
    'The Hundred-Foot Journey' movie at the Playhouse
    1 p.m., 4 p.m., 7 p.m. Brown County Playhouse, 70 S. Van Buren
  • September 2
    Magic club
    5 p.m., 6:30 p.m. Brown County Public Library, 205 N. Locust Lane
  • September 2
    B.C. 4-H Council
    7 p.m. 802 Memorial Drive at the fairgrounds
  • September 2
    Euchre
    6 p.m. Sycamore Valley Center, 746 Memorial Drive (fairgrounds)
  • September 2
    Chamber of Commerce
    8 a.m. Willow Manor, 72 Willow St.
  • September 2
    Nashville Redevelopment Commission CANCELED
    4:30 p.m. Town Hall, 200 Commercial St.
  • September 2
    CSCD Building Commission
    7 p.m. CSLOA Clubhouse, 8751 Nineveh Road
  • September 3
    Jeff Foster at Hobnob restaurant
    6 to 8 p.m. Hobnob, 17 W. Main St.
  • September 3
    Nashville Technical Review Committee
    1 p.m. Town Hall, 200 Commercial St.
  • September 3
    Hamblen Fire Protection District
    7 p.m. Hamblen Fire Station, 4650 Sweetwater Trail, Nineveh
  • September 3
    BC SWCD
    6:30 p.m. SWCD Office, 802 Memorial Drive at the fairgrounds
  • September 3
    Brown County Commissioners
    6 p.m. County Office Building, 201 N. Locust Lane
  • September 3
    Woodworkers club
    7 p.m. Brown County Public Library, 205 N. Locust Lane
  • September 4
    Go Club at the library
    3:30 to 5 p.m. Brown County Public Library, 205 N. Locust Lane
  • September 4
    Gospel jam session
    6:30 p.m. Country Gospel Music Church, 5181 State Road 46 East, Gnaw Bone5181 State Road 46 East, Gnaw Bone
  • September 4
    WRAPS meetings
    7 to 9 p.m. Brown County Public Library, 205 N. Locust Lane
  • September 4
    CSCD Ecology Commission
    7 p.m. CSLOA Clubhouse, 8751 Nineveh Road
  • September 4
    Nashville Town Council
    6:30 p.m. Town Hall, 200 Commercial St.
  • September 4
    B.C. Election Board
    2:30 p.m. County Office Building, 201 N. Locust Lane
  • September 5
    Bingo
    6 p.m. Fruitdale Fire Station, 5200 State Road 135 North, Bean Blossom
  • September 5
    Bean Blossom farmers market Friday
    4 to 7 p.m. St. David's Episcopal Church, State roads 135 North and 45, Bean Blossom
  • September 5
    Garden club plant sale at farmer's market
    4 to 7 p.m. St. David's Episcopal Church, State roads 135 North and 45, Bean Blossom
  • September 6
    Euchre
    6 p.m. Sycamore Valley Center, 746 Memorial Drive (fairgrounds)
  • September 6
    Dave Miller at Abe Martin Lodge
    5:30 to 7:30 p.m. Abe Martin Lodge, Brown County State Park
  • September 7
    Live fingerstyle at dance barn
    4:30 p.m., 6 p.m. Mike's Dance Barn, 2277 State Road 46 West
  • September 8
    BC Animal Control Board
    7 p.m. Brown County Public Library, 205 N. Locust Lane
  • September 8
    Paper craft club organizes first meeting as part of county extension homemakers association
    5:30 p.m. Wishful Thinking, 150 Old School Way
  • September 9
    Euchre
    6 p.m. Sycamore Valley Center, 746 Memorial Drive at the fairgrounds
  • September 9
    Friends of the Library: Author Perry to speak, sign books
    7 p.m. Brown County Public Library, 205 N. Locust Lane
  • September 9
    Chamber of Commerce
    8 a.m. Willow Manor, 72 Willow St.
  • September 10
    Jeff Foster at Hobnob restaurant
    6 to 8 p.m. Hobnob, 17 W. Main St.
  • September 11
    Gospel jam session
    6:30 p.m. Country Gospel Music Church, 5181 State Road 46 East, Gnaw Bone
  • September 11
    Go Club at the library Thursdays
    3:30 to 5 p.m. Brown County Public Library, 205 N. Locust Lane
  • September 11
    Nashville Arts & Entertainment Commission
    10 a.m. Town Hall, 200 Commercial St.
  • September 12
    Bingo
    6 p.m. Fruitdale Fire Station, 5200 State Road 135 North, Bean Blossom
  • September 12
    Bean Blossom farmers market Friday
    4 to 7 p.m. St. David's Episcopal Church, State roads 135 North and 45, Bean Blossom
  • September 13
    Hoosier Hops and Harvest at Story Inn
    1 to 7 p.m. Story Inn, 6404 State Road 135 South
  • September 13
    Euchre
    6 p.m. Sycamore Valley Center, 746 Memorial Drive (fairgrounds)
  • September 13
    Second Saturday Village Art Walk
    5 to 8 p.m. Downtown Nashville
  • September 13
    Free community breakfast at Sprunica church
    8 to 10 a.m. Sprunica Baptist Church, 3902 Sprunica Road
  • September 13
    Dave Miller at Abe Martin Lodge
    5:30 to 7:30 p.m. Abe Martin Lodge, Brown County State Park
  • September 13
    Raptor center fundraiser at Abe Martin Lodge
    5 to 9 p.m. Brown County State Park, 1810 State Road 46 East
  • September 15
    BC Commission on Public Records
    2 p.m. Town Hall, 200 Commercial St.
  • September 16
    Euchre
    6 p.m. Sycamore Valley Center, 746 Memorial Drive (fairgrounds)
  • September 18
    Gospel jam session
    6:30 p.m. Country Gospel Music Church, 5181 State Road 46 East, Gnaw Bone5181 State Road 46 East, Gnaw Bone
  • September 18
    WRAPS meetings
    7 to 9 p.m. Brown County Public Library, 205 N. Locust Lane
  • September 19
    Bingo
    6 p.m. Fruitdale Fire Station, 5200 State Road 135 North, Bean Blossom
  • September 19
    Bean Blossom farmers market Friday
    4 to 7 p.m. St. David's Episcopal Church, State roads 135 North and 45, Bean Blossom
  • September 20
    Euchre
    6 p.m. Sycamore Valley Center, 746 Memorial Drive (fairgrounds)
  • September 20
    Dave Miller at Abe Martin Lodge
    5:30 to 7:30 p.m. Abe Martin Lodge, Brown County State Park
  • October 2
    WRAPS meetings
    7 to 9 p.m. Brown County Public Library, 205 N. Locust Lane
  • October 11
    Free community breakfast at Sprunica church
    8 to 10 a.m. Sprunica Baptist Church, 3902 Sprunica Road
  • October 11
    Second Saturday Village Art Walk
    5 to 8 p.m. Downtown Nashville
  • October 25
    BCSP Halloween activities
    5 to 6 p.m., 8 to 10 p.m. Brown County State Park, 1810 State Road 46 East